کد خبر: ۲۰۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۷:۱۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گفت‌وگو با نمايندگان مجلس درخصوص مواضع رييس‌جمهور در سفر او به نيويورك
حسن روحاني رييس‌جمهور و تيم ديپلماسي خارجي كشورمان شش روزي است كه در نيويورك حضور دارند و در اين مدت سخنراني‌ها و نشست‌هاي خبري گوناگوني براي اعلام مواضع جمهوري اسلامي‌ايران برگزار شده است.
عصر ايرانيان- حسن روحاني رييس‌جمهور و تيم ديپلماسي خارجي كشورمان شش روزي است كه در نيويورك حضور دارند و در اين مدت سخنراني‌ها و نشست‌هاي خبري گوناگوني براي اعلام مواضع جمهوري اسلامي‌ايران برگزار شده است. رييس‌جمهور كشورمان در دومين حضور خود در سازمان ملل، در مجمع عمومي‌به سخنراني پرداخت و در اين سخنراني به مباحثي نظير مبارزه با داعش و راه صحيح اين مبارزه، دفاع از حق هسته‌اي ايران و عدم توقف غني‌سازي اورانيوم، عدم همكاري ايران با آمريكا در مبارزه با داعش و مسائلي از اين دست اشاره شد.

از سوي ديگر روحاني با رسانه‌هاي خارجي گفت‌وگوهاي مفصلي داشت و شنبه‌شب هم در نشستي خبري به طور شفاف و صريح به سوالات خبرنگاران داخلي و خارجي پاسخ داد. در اين نشست هم او بار ديگر به حقوق حقه ملت ايران و نحوه ستاندن اين حق از كشورهاي غربي تاكيد كرد و در مسائلي نظير مبارزه با داعش و چگونگي پيش‌روي برنامه هسته‌اي ايران پاسخ‌هاي دقيقي داد. بنابراين مناسب است اگر بار ديگر مواضع تيم ديپلماسي كشور و همچنين رييس‌جمهور در نيويورك را بررسي كنيم و نظر نمايندگان مجلس را درخصوص مواضع حسن روحاني در نيويورك جويا شويم.

مواضع جمهوري اسلامي‌با شفافيت منعكس شد
برخي نمايندگان مجلس معتقدند كه حسن روحاني در سخنراني خود در سازمان ملل و همچنين نشست‌هاي خبري خود، مواضع جمهوري اسلامي‌ايران درباره سياست خارجي و داخلي و موضوع هسته‌اي را به خوبي منعكس كرد.‌هادي شوشتري عضو كميسيون امنيت ملي كشور در گفت‌وگو با «عصر ايرانيان» در خصوص مواضع رييس‌جمهور در نيويورك گفت:«خوشبختانه رييس‌جمهور مواضع جمهوري اسلامي‌را به خوبي و به طور شفاف منعكس كرد و سخناني كه او مطرح كرد براساس موازين و منافع جمهوري اسلامي‌بود.» او اينطور ادامه داد:«به بيان بهتر بايد بگويم كه مواضع ايشان در دومين سفر خود بسيار بهتر از حضور اول ايشان در ابتداي فعاليتشان به عنوان رييس‌جمهور بود. در سفر اول اقدامات و سخناني انجام گرفت كه آنقدرها موضع واقعي جمهوري اسلامي‌ايران را منعكس نمي‌كرد اما اينبار شاهد رفتار به قاعده و به‌قانون رييس‌جمهور و تيم همراه او بوديم.»

شوشتري خاطر نشان كرد:« البته در مسائلي نظير ديدار با نخست‌وزير انگليس، ديويد كامرون، اتفاقاتي رخ داد كه شايسته جمهوري اسلامي‌ايران نبود و مسئولان مستقر در نيويورك بايد جواب محكم‌تري به آن مي‌دادند. كامرون پس از ديدار با روحاني سخنان توهين‌آميزي مطرح كرد كه برخلاف سخنان او با رييس‌جمهور بود و نشان داد كه سياست انگليس و خباثت مستتر در آن هيچ تغييري نكرده است. بنابراين تيم مستقر در نيويورك بايد با عقل و درايت بيشتري به اين ديدار مي‌رفت يا اگر احتمال چنين اتفاقي مي‌رفت به كلي از اين ديدار اجتناب مي‌كردند.»

او اينطور ادامه داد:«به جز اين اتفاق اما در حوزه‌هاي ديگر مواضع دقيقا منطبق بر اصول سياست خارجي ما بود و مبين سياست «نه شرقي، نه غربي» بود. ما تاكيد كرده بوديم كه با آمريكا در مبارزه با داعش همكاري نخواهيم كرد و رييس‌جمهور و وزير امور خارجه هم اين ديدگاه و تصميم را به روشني به همگان انتقال دادند. در مسائل هسته‌اي هم رييس‌جمهور تاكيد داشت كه ما غني‌سازي را متوقف نمي‌كنيم كه اين هم دقيقا بر اساس مواضع جمهوري اسلامي‌ايران بود.»
شفافيت ايران و دورو بودن غربي‌ها بديهي بود

از سوي ديگر نكته ديگري كه نمايندگان مجلس بر آن تاكيد مي‌كنند روشن شدن شفافيت ايران و دورو بودن غربي‌ها در مقابل ايران، براي مسئولين دولتي بود. مهدي دوات‌گري در اين خصوص توضيح داد:«رهبر معظم انقلاب، برخي نمايندگان مجلس و كارشناسان بارها به رييس‌جمهور و تيم مذاكرات خارجي ايشان تاكيد كرده بودند كه غرب در بيان مواضع خود دورو و دوگانه‌است و نمي‌توان به آنها اطمينان كرد، مهم‌ترين دستاورد اين سفر هم اثبات چنين صحبتي بود.» دوات‌گراي ادامه داد:« حسن روحاني رييس‌جمهور در بيان مواضع خود نشان داد كه ايران در بيان موضع خود و پايدار ماندن بر اين مواضع شفاف و مستحكم است و هيچ تغييري در مواضع ايران به وجود نخواهد آمد. در مقابل غربي‌ها با سخنان خود نشان دادند كه از موضع روشني در قبال ايران برخوردار نيستند و رفتارهاي متناقضي در پيش مي‌گيرند.» دوات‌گري از اينكه مسئولين دولت پاسخي به اين دوگانگي‌ها نمي‌دهند گلايه كرد و گفت:«اينكه رييس‌جمهور به طور روشن مواضع ما را اعلام مي‌كند قابل تقدير است اما تاكنون نه رييس‌جمهور و نه وزير امور خارجه اين دولت پاسخي محكم به دورويي‌ها و دوگانگي‌هاي كشورهاي غربي مخصوصا انگليس و آمريكا نداده است كه اين قابل انتقاد است و ما خواهان پاسخ به اين دغدغه نمايندگان مجلس هستيم.»

زياده‌خواهي آمريكا ادامه داد
در ادامه هم يك عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس از زياده‌خواهي‌هاي آمريكا گلايه كرد. عباسعلي منصوري آراني معتقد است كه سخنان رييس‌جمهور و مذاكره‌كنندگان هسته‌اي موجب نشده كه زياده‌خواهي‌هاي آمريكا پايان بگيرد. او بيان اينکه زياده خواهي آمريکا در مذاکرات، فاصله‌ها را افزايش مي‌دهد، گفت:«جمهوري اسلامي‌ايران از حق غني سازي خود کوتاه نمي‌آيد و رييس‌جمهور هم به روشني اين را بيان كرده‌اند اما آمريكا هنوز هم بر مواضع غلط گذشته خود استوار است.»

عباسعلي منصوري آراني با اشاره به اختلاف‌هاي فراوان ميان ايران و غرب در موضوع هسته‌اي گفت:«مذاکرات هسته‌اي در فضاي بسيار سنگيني در حال انجام است، درحالي که ايران و کشورهاي 1+5 در برخي موارد اختلافي فاصله عميقي داشته و بعيد است که در اين دوره توافقي حاصل شود؛ اگرچه بستري که دراين دوره از سوي سازمان ملل مشخص و معين شده مناسب بوده و طرف‌هاي مذاکره کننده مي‌توانند دراين فرصت گام‌هاي بلند تري را درمسير کسب توافقات بردارند. در سخنان رييس‌جمهور هم چنين مواضعي برداشت مي‌شد و انتظار هم از رييس‌جمهور اين بود كه شفاف‌تر به بيان مسائل بپردازند.»

نماينده مردم کاشان، آران و بيدگل ادامه داد:«جمهوري اسلامي‌ايران تا کنون طبق چارچوب مقررات آژانس بين المللي انرژي اتمي‌و مفاد ان پي تي فعاليت‌هاي هسته‌اي خود را انجام داده و بارها اعلام کرده که تحت هيچ شرايطي ازحق غني سازي کوتاه نمي‌آيد، اما غرب طي چند دوره از مذاکرات از تريبون‌هاي مختلف براين موضوع تاکيد کرده که توافق با ايران تنها در صورت کاهش غني سازي و تعداد سانتريفيوژها امکان پذير است که اين مورد از طرف مسئولان تيم مذاکره کننده هسته‌اي ايران و دولتمردان قابل قبول نيست.» وي تصريح کرد:«بنابراين طبق خطوط قرمز تعيين شده از سوي مسئولان نظام جمهوري اسلامي‌ايران بحث غني سازي و توسعه هسته‌اي در کشور همچنان ادامه داشته وغرب بايد متقاعد شود که هيچ اقدام جاهلانه‌اي را عليه برنامه صلح آميز هسته‌اي ايران انجام ندهد، هرچند که پس از توافق اوليه ميان ايران و1+5 در سال گذشته، آمريکا وبرخي کشورهاي اروپايي تحريم‌هاي ظالمانه‌اي را درحق ملت ايران اعمال کردند.»

وي گفت:«البته اينگونه برداشت مي‌شود که همه طرف‌هاي مذاکره کننده به دنبال کسب توافق نهايي هستند، ازاين رو اگرغرب عزم واراده جدي داشته و دست از زياده خواهي وافزون خواهي بردارد، مي‌توان به آينده مذاکرات خوشبين بود، ولي با افزون خواهي آمريکا فاصله ميان خواسته‌هاي ايران وغرب همچنان برقرار است.» اين نماينده مجلس همچنين با محکوميت سخنان اخير نخست وزيربريتانيا درمجمع عمومي‌سازمان ملل متحد تاکيد کرد ضمن مورد توجه قراردادن سابقه استعمارگري اين کشور در برخورد با ايران و حتي مردم اسکاتلند و ايرلند بر ادامه تعامل با لندن تاکيد کرد و از مسئولين و رييس‌جمهور خواست در بيان مواضع خود توهين نخست وزير بريتانيا و جواب به او هم باقي بماند. منصوري آراني با اعتراض به نطق ديويدکامرون،نخست وزيربريتانيا دز مجمع عمومي‌سازمان ملل متحد گفت: انگلستان سابقه‌اي طولاني به عنوان يک حکومت استعمارگر در دست درازي به منافع ديگر ملت‌ها دارد و آنها دربرخورد با ايران نيز داراي سابقه‌اي سياه هستند.

 عضو کميسيون امنيت ملي در تشريح رويکردنظام پادشاهي لندن گفت: بريتانيا در برخورد با مردم کشور خود،شهروندان رادرجه بندي مي‌کند. درجريان همه پرسي استقلال اسکاتلند،ديويدکامرون بارها و بارها تاکيد کرد که اسکاتلندي‌ها همانند انگليسي‌ها شهروند بريتانا محسوب خواهند شد.اين موضعگيري خود اعترافي است براي اينکه بريتانيا مردمي‌که زيرپرچم اين کشور زندگي مي‌کنند راهمچنان به نوعي استثمار مي‌کند. آراني در رابطه با رويکرد بريتانيا در قبال ايران گفت: نگاه به تاريخ معاصر ايران نشان مي‌دهد که انگليسي‌ها در موردايران رويکردي خصمانه داشته اند؛در ماجراهاي متعددي همچون قتل اميرکبير،دست درازي به جنوب و منابع نفتي ايران،تجاوز به ايران در جريان جنگ جهاني دوم،وقوع قحطي،کودتاي سال 32 و 8سال جنگ تحميلي مي‌توان به خوبي ردپاي انگيليسي‌ها رامشاهده کرد.پرونده انگليس در برخورد با ايران آنقدر سياه هست که بتوان در دادگاه‌هاي متعدد و مقاطع زماني مختلف پيگير آنها شد. اين نماينده مجلس شوراي اسلامي‌که معتقد است انگلستان ، رفتارفرانسوي‌ها رادر جريان مذاکرات ژنو2 تکرار مي‌کند،گفت: لندن در جريان مذاکرات باايران به دنبال نفع بيشتري هستند.

 ادبيات لندن در پشت ميز مذاکره با ادبيات رسانه‌اي انگلستان متفاوت است. وي در تشريح اين موضوع گفت:درحالي که بريتانيا به شدت خواهان گسترش روابط است يک بازي رواني و تبليغاتي را به راه انداخته‌اند و اين موضوع به عنوان يک امتياز منفي در ذهن دولتمردان ايراني ثبت خواهد شد. منصوري آراني در رابطه با لايه‌هاي سياسي بريتانيا گفت: جامعه سياسي انگليس از احزاب مختلف با رويکردهاي متفاوتي تشکيل شده است و نمايندگان اين احزاب در پارلمان دولت را تعيين مي‌کنند. او تاکيد کرد که بايد ميان مردم انگلستان و دولتمردان اين کشور نيز تفاوت قائل شد.رفتارهاي سياستمداراني بريتانيا در ميان مردم مورد نقد قرار مي‌گيرد و حتي موجب بحث و جدل‌هايي شده است که دامنه آن تا عالي‌ترين سطح گسترش يافته است.

 وي درباره نحوه برخورد با انگلستان و ديدار رئيس جمهوري ايران و نخست وزير بريتانيا گفت: در دنياي امروز قطع يکجانبه روابط در طولاني مدت موجب لطمه خوردن به منافع ملي کشورها مي‌شود. در مورد انگليس هم علي رقم سابقه ناخوشايند اين کشورادامه گفتگو و مذاکره رويکردي است که بايد ادامه يابد. منصوري آراني گفت: ايران در انگليس منافع زيادي دارد؛حجم زيادي از پول و سرمايه زيادي در بانک‌هاي انگليس بلوکه شده است.حضور65هزار ايراني در انگليس و موارد متعدد ديگر نياز به تعامل را ايجاب مي‌کند. وي گفت: ديويدکامرون در ميان مردم اين کشور از چندان محبوبيتي برخوردارنيست تاجايي که درجريان انتخابات پارلماني اين کشور هم نتوانست يک دولت منسجم تشکيل دهد و ناچار به ائتلاف با ديگر احزاب شد. حال به دليل صحبت‌هاي يک مقام نامحبوب که مشخص هم نيست دولت وي تا کي حيات خواهد داشت معادلات طولاني مدت ديپلماتيک را تحت الشعاع قرار دهيم. البته توهين نخست وزير بريتانيا نبايد بدون جواب باقي بماند و از کانال‌هاي رسمي‌بايد پاسخ داده شود. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در انتها گفت: ميان مردم بريتانيا و برخي طيف‌هاي سياسي اين کشور تمايل براي برقراري رابطه به خوبي قابل مشاهده است و فقدان روابط ديپلماتيک فضاي نفوذ را براي منافقين و لابي‌هاي صهيونيست در پارلمان انگلستان فراهم مي‌کند.

تيم ديپلماسي در مسير حفظ منافع ملي گام برداشت

همچنين سيدباقر حسيني عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه تيم مذاکره کننده هسته‌اي درمسير حفظ منافع ملي حرکت مي‌کند، گفت: اگر در اين دوره آمريکايي‌ها به کارشکني‌هاي خود ادامه دهند بايد خروج از ان پي تي در دستور کار مسئولان کشور قرار گيرد. سيد باقرحسيني با اشاره به زياده خواهي‌هاي آمريکا در مذاکرات هسته‌اي با ايران، گفت: شواهد حاکي از آن است که در ميان اعضاي 1+5 اين آمريکايي‌ها هستند که با برنامه صلح آميز هسته‌اي اين مشکل دارند و اين کشور به دنبال اين است که به خيال خود جمهوري اسلامي‌ايران را درعرصه بين الملل ضعيف کرده و اجازه ندهد که اقتدار لازم را در زمينه‌هاي مختلف علمي‌بدست آورد. نماينده مردم زابل، زهک و هيرمند درمجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: آمريکا خواهان اين است که خواسته‌هاي خود را به اعضاي 1+5 تحميل کند تا ايران از مسير دستيابي به پيشرفت‌هاي علمي‌منحرف شود، همچنين آمريکا با اعمال تحريم‌هاي جديد به دنبال فرسايشي کردن مذاکرات هسته‌اي است تا از فرصت به دست آمده درجهت رسيدن به اهداف خود استفاده کند؛ زيرا طولاني شدن مذاکرات به نفع غرب و به ضرر جمهوري اسلامي‌ايران است، هر چند که کشورهاي اروپايي خواهان جدايي راه خود از آمريکا هستند.

 وي تصريح کرد: اگر اعضاي 1+5 به جاي آنکه به دنبال تامين منافع آمريکايي‌ها باشند، به حل موضوع هسته‌اي ايران فکر کنند توافق نهايي درمدت زمان کوتاهي حاصل مي‌شود، البته براي همه کشورها اين موضوع ثابت شده که برنامه هسته‌اي جمهوري اسلامي‌ايران تهديدي براي هيچ کشوري نيست؛ اما اگر در اين دوره هم آمريکايي‌ها به کارشکني‌هاي خود ادامه دهند بايد خروج از ان پي تي در دستور کار مسئولان کشور قرار گيرد، زيرا کشورهايي نظير رژيم صهيونيستي که عضو اين معاهده نيستند به راحتي بمب هسته‌اي توليد مي‌کنند. حسيني درباره ضرورت برخورد تيم مذاکره کننده با زياده خواهي آمريکا، افزود: آمريکايي‌ها در مذاکرات به دنبال وقت کشي هستند، البته غرب مي‌خواهد که هرچه سريعتر صلح آميز بودن برنامه هسته‌اي ايران به اثبات برسد که اين موضوع طي چندين دورمذاکره ثابت شده است، ازاين رو دخالت آمريکا در برنامه هسته‌اي ايران و مواردي نظير ميزان غني سازي و تعداد سانتريفيوژها به طورقطع مورد قبول ملت و مسئولان کشورنيست.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، گفت: با توجه به روند مذاکرات از ابتدا تا کنون به طور حتم تيم مذاکره کننده درجهت حفظ منافع ملي کشور حرکت مي‌کند، اما خيلي نبايد به آمريکا خوشبين بود؛ ولي اعضاي تيم مذاکره کننده در راستاي اهداف نظام و خواسته‌هاي مردم گام بر مي‌دارند، ازاين رو بايد به مسئولان مذاکره کننده ايراني اعتماد داشت زيرا از اين طريق است که مي‌توان با اقتدار از حقوق ملت ايران دفاع کرد.

همچنين از سوي ديگر احمد شوهاني با بچگانه خواندن موضع گيري نخست وزيرانگليس عليه جمهوري اسلامي‌گفت:موضع گيري نابخردانه ديويدکامرون تمام تلاش‌هاي لندن را براي بازسازي رابطه با تهران تخريب کرد. احمد شوهاني با ابراز اعتراض به نطق ضد ايراني نخست وزير بريتانيا در مجمع عمومي‌سازمان ملل متحد گفت: پرونده سياه اقدامات ضد ايراني انگلستان قطور و تاريخي است و سخنان کامرون نيز ادامه آن است اما سوالي که به ذهن خطورمي‌کند اين است که چرا وي در ميان درخواست‌هاي لندن براي گسترش روابط اين موضع گيري ناپخته را اتخاذ کرده است. نماينده مردم ايلام، ايوان، سيروان، چرداول، مهرام و ملکشاهي در مجلس شوراي اسلامي‌ افزود: پارادوکس سخنان کامرون با رويکرد غرب در تعامل به ايران ابتدا سياست قديمي‌چماغ و هويج آمريکايي‌ها را درذهن زنده مي‌کند که به نوعي درميان کشورهاي 5+1 تقسيم کار صورت گرفته است.

وي در مرحله بعد به نفوذ لابي‌هاي صهيونيستي اشاره کرد و گفت:سخنان ديويد کامرون تمام تلاش‌هاي لندن رابراي بازسازي روابط با تهران تخريب کرد. لابي‌هاي صهيونيستي که در دولت بريتانياهم تاثير گذار هستند به شدت از حل و فصل پرونده اتمي‌ايران خشمگين هستند و به همين دليل نخست وزير بريتانيا به عنوان نماينده آنها عليه ايران موضع گيري کرد. عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: طرف‌هاي غربي به نقش پررنگ جمهوري اسلامي‌در خاورميانه آگاه هستند و مي‌دانند که نبض مسائل در دست ايران است؛آنها به کمک ايران به شدت نيازمند هستند اما براي حفظ ظاهر با فرار به جلو ايران را در تريبون‌هاي رسمي‌و رسانه‌اي به چالش مي‌کشند تا نياز خود را پنهان کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار