کد خبر: ۸۱۶۶
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: امسال به مناسبت حادثه‌ای که در حج رخ داد غرفه‌ای را تحت عنوان شهدای منا در نمایشگاه خواهیم داشت. بازدیدکنندگان در آغاز بازدید به احترام این شهدا در این غرفه حضور پیدا می‌کنند.
 نشست خبری هفته ملی کودک با حضور علیرضا حاجیان‌زاده مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و معاونان او در محل سالن کنفرانس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

حاجیان‌زاده در ابتدای این نشست خبری گفت: هفته ملی کودک مانند هر سال از 15 تا 21 مهرماه به همت کانون پرورش فکری کودکان نوجوانان برگزار می‌شود. همه‌ساله در این ایام و بویژه روز 16 مهرماه که روز کودک است، ویژه‌برنامه‌ها و جشن‌هایی برگزار می‌شود که در چند سال اخیر برنامه‌های جامعی با محوریت کانون پرورش فکری کودکان و نوجانان و به کمک سایر دستگاه‌ها که در حوزه کودک فعالیت می‌کنند برگزار شده است.

وی درباره هدف برگزاری این مراسم‌ها گفت: هدف اول توجه جدی به کودکان و حوزه کودکی به منظره بنیادی‌ترین بخش زندگی کودکان می‌باشد که برای این کار نیاز به تبلیغات و یک حرکت ویژه داریم. هدف دوم جلب توجه به افکار عمومی جامعه بویژه خانواده‌ها با نیازهای کودکان و چگونگی مواجهه با آن می‌باشد که از این هفته برای این جلب توجه استفاده می‌کنیم. هدف سوم همگرایی و هم‌افزایی میان دستگاه‌های حوزه کودک در مسائل فرهنگی و ادبی آنها می‌باشد. این هم‌افزایی و کنار هم قرارگیری این نهادها از هدف‌های مهم این هفته می‌باشد و در نهایت هدف چهارم کمک به شکل‌گیری خاطرات پرشور و شاد در فضاهای کودکانه می‌باشد. با این اهداف هر ساله شعاری برای این هفته طراحی می‌کنیم که امسال نیز شعار دنیا با لبخند کودکان زیباست را انتخاب کردیم. همچنین بنا به سنت هر ساله روزهای مختلف این هفته را نامگذاری می‌کنیم که در هر روز برنامه‌های ویژه‌ای متناسب با آن نامگذاری‌ها خواهیم داشت که جامعیت و نیازهای کودکان در آن درنظر گرفته شود، به همین منظور روز چهارشنبه 15 مهرماه به عنوان روز کودک، سلامت و ایمنی، روز 16 مهرماه تحت عنوان روز کودک، هنر و میراث فرهنگی، 17 مهرماه خانواده و رسانه، 18 مهرماه روز کتاب و کتابخوانی و ترویج فرهنگ مطالعه است. همچنین روز 19 مهرماه روز کودک، محیط زیست و منابع طبیعی و بویژه مواجهه با بحران آب می‌باشد. روز 20 مهرماه روز کودکان دنیا صلح و دوستی است که در آن توجه جهانی را به مسئله کودک با توجه به کودک‌کشی‌های اخیر در دنیا جلب می‌کنیم  و نهایت روز سه‌شنبه 21 مهرماه تحت عنوان آموزش و تربیت اسلامی نامگذاری شده است.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اضافه کرد: در این نامگذاری‌ها سعی کردیم نسبت به مسائل و نیازهای کودکان در ابعاد مختلف جامعیتی را مدنظر قرار دهیم. همچنین به منظور هم‌افزایی بین دستگاه‌های مختلف شورای سیاست‌گذاری هفته ملی کودک با ریاست وزیر آموزش و پرورش، دبیری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودک و نوجوان شکل گرفت. همچنین در سطح معاونان دیگر دستگاه‌ها از جمله وزارت کشور، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، بهزیستی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان حفاظت از محیط زیست، راهنمایی و رانندگی و ... در این شورای سیاستگذاری عضویت دارند. از سال گذشته دبیرخانه این شورا در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شکل گرفت که امسال نیز با همان مبنا و سیاستگذاری شورا برنامه‌ها را تدارک دیدیم.

علیرضا حاجیان‌زاده به تشریح برنامه‌های این هفته پرداخت و گفت: شروع برنامه هفته ملی کودک با راه‌اندازی قطار کودک، با همکاری سازمان رجا است. به همین منظور این قطار در یک سفر نیمروزه به سمت یکی از شهرهای اطراف تهران می‌رود. در این قطار کودکان و مربیان آنها، هنرمندان و نویسندگان حوزه کودک حضور دارند و در طول این سفر لحظات خوشی را برای کودکان رقم می‌زنند. برنامه دیگر برگزاری آیین ویژه روز جهانی کودک با حضور کودکان، مسئولان کشوری و استانی می‌باشد. این برنامه همه ساله و در روز جهانی کودک به صورت متمرکز در شهر تهران و سایر شهرستان‌ها برگزار می‌شود.  برنامه بعدی برگزاری نمایشگاه در مرکز آفرینش‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران می‌باشد که برگزاری این نمایشگاه را نیز در شهرستان‌ها توصیه کرده‌ایم. تلاش کردیم که همه دستگاه‌ها توانمندی‌های خود را در این نمایشگاه به نمایش بگذارند. هلال‌احمر، سازمان مراتع، راهنمایی و رانندگی، سازمان تبلیغات اسلامی، انجمن نویسندگان، شهرداری تهران و... در این نمایشگاه غرفه خواهند داشت.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: همچنین امسال به مناسبت حادثه‌ای که در حج رخ داد غرفه‌ای را تحت عنوان شهدای منا در نمایشگاه خواهیم داشت. بازدیدکنندگان در آغاز بازدید به احترام این شهدا در این غرفه حضور پیدا کرده، آیاتی از قرآن را می‌خوانند و به روح این شهدا تقدیم می‌کنند. همچنین در کنار این نمایشگاه موزه‌ای را تحت عنوان موزه عروسک‌های ملل خواهیم داشت که به عنوان نماد فعالیت‌های کودکان و ارتباطات بین‌المللی می‌باشد.  این موزه در نگارخانه مرکز آفرینش‌های فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار خواهد شد.

وی اظهار داشت: برنامه بعدی برگزاری نشست‌های تخصصی در هر روز می‌باشد. با توجه به مناسبت‌های هر روز نشست‌های تخصصی با حضور اساتید مربوطه، دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با حوزه کودک برگزار خواهیم کرد تا در کنار دیگر برنامه‌های شاد این هفته نشست‌های تخصصی نیز داشته باشیم. با توجه به مناسبت‌های هر روز ویژه‌برنامه‌هایی را با همکاری دستگاه‌های مربوطه خواهیم داشت که برای مثال به مناسبت روز کودک و سلامتی ویژه برنامه‌ خاص برای کودکان بیماری‌های خاص خواهیم داشت. همچنین در روز کودکان دنیا صلح و دوستی جشن‌هایی را با حضور کودکان اتباع خارجی برگزار خواهیم کرد.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از افتتاح فاز اول پرتال جامع کودک خبر داد و گفت: این کانون در چند ماه گذشته فعالیتی را انجام داد که اکنون اولین پرتال جامع کودک در ایران را راه‌اندازی خواهیم کرد. این پرتال با موضوع کودک و مخاطبان کودکان و خانواده آنها به تعلیم و تربیت می‌پردازد.  امیدواریم که در 6 ماه امسال این پرتال به انتها برسد و در یک مراسم رونمایی کامل از آن رونمایی کنیم. در افتتاح فاز اول این پرتال بخش مسابقه نقاشی و عکس را خواهیم داشت. دیگر برنامه مربوط به راه‌اندازی IPTV کودکان در هفته ملی کودکان می‌باشد. در این IPTV اطلاعات‌، سرگرمی‌ها و ... که مرتبط با حوزه کودک می‌باشد به کودکان و خانواده آنها ارائه خواهد شد. در حقیقت این تلویزیون خانگی که قابلیت استفاده در مجامع فرهنگی را دارد برای اولین بار توسط کانون افتتاح و راه‌اندازی شده است.

حاجیان‌زاده گفت:‌درباره ارتباط با شهرستان‌ها نیز تلاش کردیم تا به وسیله تعامل با وزارت کشور و استانداری‌ها برنامه هفته ملی کودک را به کمک ستادهای استانی و با دبیری مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در استان تهران برگزار کنیم که از جمله آن می‌توان به بازدید رایگان از موزه تاریخ طبیعی استان‌ها اشاره کرد. این برنامه توسط سازمان محیط زیست و در همه استان‌ها برگزار خواهد شد. همچنین بامشارکت سازمان آب و فاضلاب مراسم جشن آب را در استان‌ها خواهیم داشت. مناطق محروم نیز از طریق 110 مرکز سیار که در آن مناطق مستقر شده‌اند از ویژه برنامه‌های هفته ملی کودک بهره خواهند برد.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: روز آخر این هفته را روز آموزش و تربیت اسلامی نامگذاری کردیم چرا که در آن ایام به ماه محرم نزدیک می‌شویم و سعی کردیم از فضای شاد به سمت استقبال از محرم برویم.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر IPTV گفت: این پروژه در چند فاز تدارک دیده شده است، فاز اول آن شکل داخلی دارد که برای مدارس و مراکز فرهنگی، هنری تهیه شده است. فاز بعد این پروژه که ملی نیز می‌باشد مجوز صداوسیما را می‌خواهد. هماهنگی‌های اولیه انجام شده و از جهت زیرساختها نیز با شرکت‌های طرف قرارداد صداوسیما تعامل داریم. درباره هزینه آن نیز باید گفت در فاز اول که به صورت داخلی برگزار می‌شود این موضوع هزینه‌ای نخواهد داشت و فقط دستگاه مربوط به آن را باید خریداری کرد. در آینده سعی خواهیم کرد تا از این طریق نیازهای آموزش و پرورش را در این تلویزیون خانگی تعریف کنیم. در فاز اول این پروژه نیازهای کانون پرورش و فکری کودکان و نوجوانان دیده شده است.

همچنین حاجیان‌زاده درباره فیلم و حضور کانون پرورش فکری در این حوزه گفت: شاید تاکنون در این حوزه برنامه‌ای نداشته باشیم اما با توجه به صحبت‌هایی که انجام شده است، فیلمنامه چند فیلم در دست تهیه است و امیدواریم این فیلم‌ها سال آینده اکران شود. در تلاش هستیم سالن‌های کانون‌ها را تجهیز کنیم که به زودی اکران فیلم را از سالن کانون‌ها شروع کرده و سپس به سمت سینماها برویم.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سوال دیگری مبنی بر ادامه این سیاست‌گذاری در روزهای آینده گفت: همانطور که در شورای سیاستگذاری هفته ملی کودک مقرر شد این مراسم‌ها از هفته ملی کودک آغاز شده و در طول سال نیز با همکاری دبیرخانه موضوع ملی کودک را ادامه خواهیم داد. خود دستگاه‌هایی هم که اکنون همکاری می‌کنند خواستار این موضوع هستند که کانون متولی شده و مراسم‌ها در طول سال ادامه پیدا کند. در ابتدا شاید نیاز به گفت‌وگو داشته باشیم تا کارها جلو برود و باید به هم‌معنایی برسیم.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار