کد خبر: ۸۴۰۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری برای محرم و صفر تشریح شد
سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با برپایی 14 تکیه در طول 5 دهه، برنامه‌هایی برای ماه محرم و صفر دارد.
 نشست خبری تشریح برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در محرم و صفر سال 1437، صبح امرزو دوشنبه 20 مهر 1394 در محل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.

در این نشست حجت‌الاسلام ناصری پور معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حضور خبرنگاران به تشریح برنامه‌های این سازمان برای ماه محرم و صفر با عنوان «جلوه سوگ» پرداخت.

ناصری‌پور گفت: در روزگاری هستیم که بیشترین شُبهات دینی را در اطرافمان می‌بینیم. امروزه تلاش‌هایی در حال شکل‌گیری است که درست نقطه‌ی مقابل اسلام ناب است.

وی ادامه داد:‌ امسال در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بهترین برنامه‌های 5 سال گذشته را جمع کرده‌ایم تا در قالب برنامه‌ای با عنوان «جلوه‌ سوگ» طی ماه‌های محرم و صفر برگزار شود. برای این منظر برنامه‌هایمان را در 5 دهه برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برنامه‌های این سازمان را در 5 دهه و به این ترتیب تشریح کرد: دهه نخست برنامه‌های فرهنگی هیئت‌ها در میدان امام حسین(ع)، دهه دوم اجرای تعزیه‌ها، دهه سوم اجرای گروه‌های نمایشی یکی از این نمایش‌ها «وداع سرخ خورشید»، دهه چهارم ویژه برنامه‌ «نزری ساده» که جمع‌آور نزری‌های مردم برای اربعین امام حسین(ع) است، دهه پنجم برنامه هیئت‌های عزاداری در میدان امام حسین(ع) است.

وی ادامه داد: در میدان امام حسین(ع) 14 تکیه داریم که هر تکیه به موضوع خاصی اختصاص دارد. رویکرد ما در این تکیه‌ها اصلاح رفتارهای سبک زندگی و ارتقای آن است. برنامه‌های ما از ظهر چهارشنبه 22 مهر 1394 آغاز می‌شود.

ناصری‌پور در تشریج برنامه تکیه‌ها گفت: تکیه «بصیرت» موضوع انحراف‌ها را بررسی می‌کنند. تکیه «پرده عشاق» به تجلیل از خادمان و افرادی می‌پردازد که در طول سال‌ها به مراسم عزاداری امام حسین(ع) خدمت کرده‌اند. تکیه «شهدا»ف تکیه «آفتاب در حجاب» بحث عفت را با تکیه بر شخصیت حضرت سکینه بررسی می‌کند. تکیه «احسان». تکیه «هنر» با حضور سرآمدان هنر سمپوزیوم هنری را شکل می‌دهند که در اربعین از آن رونمایی می‌شود. تکیه «عتبات».

وی ادامه داد: در این میان برنامه‌های فرهنگی دیگری هم هست مانند برنامه «نایب الزیاره». همچنین هر شب در محل خیمه عزاداری و سخنرانی داریم. برنامه‌های جنبی هم مانند مقتل خوانی، اقامه نماز ظهر و عصر، ضبط و پخش برنامه تلویزیونی «پرده عشاق»، پخش برنامه رادیویی، برنامه شعر خوان و پرده خوانی برگزار می‌شود. همچنین 3 تکیه دیگر هم داریم که به سبک زندگی عاشواریی می‌پردازند.

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به برگزاری عزاداری اقوام گفت: در تهران و در دهه آخر برناه‌های ما هر شب یکی از هیئت‌های مربوط به اقوام مختلف می آیند و به سبک و سیاق شهرهای خودشان عزاداری می‌کنند. همچنین در مدت این 5 دهه 110 مُبلغ را اعزام می‌کنیم که وظیفه‌ی آنان پاسخ به شُبهات است.

در بخش دیگری از این نشست حجت‌الاسلام ناصری‌پور در پاسخ به پرسشی درباره دولتی شدن عزاداری‌های محرم و صفر تاکید کرد: عزاداری امروز ما میراث‌دار عزاداری دوران صفوی است. در آن دوران 50 روز به فرمان شاه تعطیل بود. این جتماع‌ها همواره مخالفانی هم داشته است.

وی ادامه داد: آنچه ما در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران انجام می‌دهیم دخالتی در مراسم عزاداری نیست. ما ظرفیت بزرگ اجتماعات محرم را داریم از طرفی ایرادهای رفتاری هم در این اجتماعات داریم. ما تنها مکانی در اختیار مردم قرار داده‌ایم تا عزاداری را در آنجا برگزار کنند و در امرو هیچ هیئتی در تهران دخالتی نداریم

معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: ما هم موافقیم که هیئت‌ها نباید دولتی شوند. اما در این فضاها اگر حمایتی شکل گیرد ایرادی ندارد.

حجت‌الاسلام ناصری‌پور درباره شیعه لندنی گفت: مردم در هیئت‌ها آنقدر بیدارند که شیعه لندنی در ایران موفقیتی نداشته است، اما ما احساس خطر را داریم. یکی از وزیران خارجه امریکا در سال‌های گذشته گفته بود «ما در طول سال همه برنامه‌های لازم را در ایران انجام می‌دهیم تا به اهدافمان برسیم اما در طول 10 روز محرم همه چیز برملا می‌شود».

در بخش دیگری از این نشست معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره برنامه‌های موسیقی در ماه محرم و صفر گفت: در برنامه «پرده عشاق» سرآمدآن موسیقی حاضر می‌شوند. همچنین بازخوانی نوحه‌های قدیمی را آماده انتشار داریم. تا هنگامه‌ی اربعین هم 10 مداحی قدیمی را بازخوانی و منتشر می‌کنیم.

در پایان این مراسم از پوستر برنامه «جلوه سوگ» رونمایی شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار