کد خبر: ۸۶۱۷
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بررسی و شناسایی دهستان سیلاخور دورود لرستان با هدف دست یابی به اطلاعات پایه و درست برای تهیه نقشه و پراکندگی آثار باستانی و میراث فرهنگی دشت پهناور سیلاخور انجام شد.
 احمد پرویز سرپرست هیات شناسایی دشت سیلاخور گفت: قدیمی ترین محوطه های شناسایی شده درکف دشت سیلاخور دارای سفال موسوم به «باغ نوخرم آباد» هستند که با دهکده‌های هفت هزارساله همزمانی پیدا می کنند. نتیجه نهایی این برنامه علاوه بر تعیین دقیق موقعیت مکانهای باستانی و شناخت بهتر آثار اهمیت ویژه ای در پژوهش الگوهای اسکان و گاهنگاری آنها، شناسایی زیست بوم باستانی، تاریخ تحولات سیاسی فرهنگی انسان ها و نگاشتن گذشته و تاریخ بخشهایی از این حوزه دارد.

به گفته این باستان شناس، یافته های بدست آمده شامل بقایای معماری و آثاری ازموادفرهنگی قابل مشاهده سطحی است که به کمک ان و با کاوشهای باستان شناختی و بررسی منابع مکتوب و بستر جغرافیایی منطقه می توان بخش مهمی از گذشته و تاریخ منطقه را بازسازی کرد.

پرویز گفت: در بررسی دشت سیلاخور به مدارک مربوط به سبک‌های معماری، منابع تاریخی، شجره شناسی، اظهارات سیاحان، سفرنامه‌ها، اسناد و فرامین حاکمان، طرح ها، نقشه ها و تصاویر قدیمی، هوایی و ماهواره‌ای، واحدهای ژئومورفولوژی منطقه، زمین سیما و چشم اندازهای آن، مطالعه خواص هیدرودینامیكی و خصوصیات هیدروژئولوژیكی سازندها از نظر تأثیر آنها بر كیفیت آبهای زیرزمینی، مطالعه پدیده كارست و ذخائر آبخوان درگستره مورد نظر توجه ویژه ای شده است.

او افزود:اغلب استقرارگاه‌ها در کنار رودخانه‌های سیلاخور و تیره و چشمه های کارستی قرار دارند که به دلیل وفور آب و خاک بسیار حاصلخیز شاهد بیشترین برپایی استقرارهای کهن در دشت سیلاخور هستیم. اغلب محوطه های این منطقه بزرگ و در دوره‌های طولانی مدت دارای استقرارهای دائمی و یکجانشین بوده است و می‌توان گفت که این دشت در مقایسه با دیگر نواحی منطقه بیشترین جمعیت‌ها را در دوره‌های کهن در خود جای داده است. همچنین چمنزارهای این منطقه برای دامداران کوچرو بسیار مساعد بوده و قابلیت کشاورزی وسیع و جذب استقرارهای پرجمعیت را داشته است.

این باستان شناس بیان کرد: بررسی و مطالعه مقدار قابل توجهی از سفال های دشت سیلاخور، فراوانی گونه ها و تنوع در نقشمایه ها و دیگر تغییرات جزئی تر، تداوم استقراری و شناخت تمدنی پویا را در طول چندین هزاره  امکان پذیر ساخته است.

وی ابراز امیدواری کرد که گزارش بررسی و شناسایی دشت سیلاخور نقطه آغاز مجدد انجام پژوهش های جدید و مطالعات تکمیلی باستان شناسی شهرستان پرسابقه و تاریخی بروجرد و دورود باشد که نکات مبهم و نادانسته فراوانی درخود نهفته دارد.

وی با اشاره به اهمیت تهیه این اطلاعات در جامعه رو به توسعه ایران که فراوانی آثار باستانی آن شگفت انگیز و کم نظیر است، گفت: نتایج نهایی این بررسی موجب شفاف تر شدن روابط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با دیگر سازمان ها و نهادهای دخیل در جریان توسعه کشور شده و به آنها کمک می کند تابا در اختیار داشتن اطلاعات نقشه باستان شناسی برای پروژه‌های بلند مدت خود برنامه ریزی کنند. بررسی و شناسایی دشت سیلاخور با مجوز رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و درمدت یک ماه صورت گرفت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار