کد خبر: ۸۶۷۸
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«خواب تلخ» به کارگردانی محسن امیریوسفی بعد از ۱۲ سال در گروه «هنر و تجربه» اکران می شود.
«خواب تلخ» اولین فیلم سینمایی محسن امیریوسفی است که در سال ۸۲ تولید شد و به زودی بعد از گذشت ۱۲ سال در گروه سینمایی «هنر و تجربه» اکران می شود.

«خواب تلخ» داستان مرده شوری است که با مساله نزدیک شدن خودش به مرگ روبرو می شود. این فیلم در جشنواره فجر سال ۱۳۸۲ پذیرفته نشد و اولین حضور بین‌المللی آن در بخش دو هفته با کارگردانان جشنواره کن ۲۰۰۴ بود و پس از نمایش در این بخش با نقدهای مثبتی از سوی منتقدین مجلات اسکرین، پوزیتیو، کایه دوسینما، لوموند و فیگارو روبرو شد.

دبورا یانگ منتقد ورایتی، «خواب تلخ» را اولین کمدی سیاه سینمای ایران دانست که برخلاف دیگر فیلم‌های ایرانی آن زمان، چهره‌ای طناز از مردم ایران نشان می‌دهد.

«خواب تلخ» در بخش دو هفته کارگردانان کن، جایزه نگاه جوان را دریافت کرد و در بخش اصلی این جشنواره، تقدیر ویژه بخش دوربین طلایی را گرفت.

پس از آن، فیلم محسن امیریوسفی در فستیوال تسالونیکی یونان به نمایش درآمد و برای اولین بار جایزه «اسکندر طلایی» را برای سینمای ایران به ارمغان آورد و از همان جشنواره جایزه بهترین فیلم تماشاگران را هم از آن خود کرد.

جشنواره‌هایی چون ادینبورگ، لس‌آنجلس، ماردل پلاتا، ژنو، نانت، مونترال، شیکاگو و دوبی از جمله ۴۵ فستیوال هایی هستند که این فیلم در آن‌ها به نمایش درآمد.

«خواب تلخ» پیش از جشنواره کن برای جشنواره فیلم فجر سال ۸۲ ثبت نام کرد که هیات انتخاب جشنواره آن سال، فیلم را نپذیرفتند اما در ادامه موفقیت‌های جهانی و همچنین استقبال توسط منتقدین و مطبوعات داخلی، توسط علیرضا رضاداد رییس وقت بنیاد فارابی مورد تقدیر قرار گرفت و برای حضور در جشنواره فجر سال ۸۳ (بخش خارج از مسابقه) دعوت شد، که مورد استقبال قرار گرفت.

عوامل فیلم «خواب تلخ» عبارتند از نویسنده، مجری طرح، طراح صحنه و لباس، تدوین و کارگردان: محسن امیریوسفی، مدیر فیلمبرداری: بایرام فضلی، طراحی و ترکیب صدا: محمدرضا دلپاک و حسین مهدوی، صدابردار: حسین قورچیان، دستیاران کارگردان: سهیل رحیمی، ابراهیم قپاندار، تولید: امین طالبی، اکبر نجارپور و بازیگران: عباس اسفندیاری، یدالله انوری، دلبر قصری، محسن رحیمی.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار