مدیران تلویزیون بخواهند «ستایش» دوباره ساخته می‌شود؛

نویسنده خوب شرط تضمین سریال ماندگار و مخاطب‌پسند است

آرمان زرین‌کوب می‌گوید: روزی نیست که ما در کوچه و خیابان با این درخواستِ مردم روبرو نشویم که چرا ادامه سریال «ستایش» ساخته نمی‌شود؟ به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، چند روز گذشته آخرین نظرسنجی صدا و سیما منتشر شد که نگاهی به سریال‌های جدید و تکراری تلویزیون داشت. این نظرسنجی رقابتِ تنگاتنگی را نشان داد که ناظر بر فاصله گرفتنِ تلویزیون از دوران طلایی سریال‌سازی خودش است. زیرا فاصله سریالی همچون «از سرنوشت» با «ستایش» که بیش از 17، 18 بار از تلویزیون پخش شده، درصد بسیار کمی است. البته ناگفته نماند که برخی از آثارِ تلویزیونی با وجود بارها پخش از صداوسیما باز هم برای علاقه‌مندان به نوستالژی، جذابیت خودش را دارد. در عین حال زنگِ خطری هم برای کارهای جدید تلویزیون به حساب می‌آید که اگر بر رویِ مدار فیلمنامه درست، استفاده از کارگردانان و عواملِ هنری کاربلد و همین‌طور ذائقه‌سنجی پیش نروند نمی‌توانند توجه مخاطب را به خودشان جلب کنند. از همین رو با آرمان زرین‌کوب تهیه‌کننده «ستایش» لحظاتی به گفت‌وگو نشستیم که او درباره این توجه دوباره مخاطبان به این سریال تلویزیونی و پربیننده‌ شدنِ آن در میان کارهای تکراری تلویزیون، صحبت کند. همچنین پاسخِ یکسری از گمانه‌زنی‌ها و درخواست‌ها برای ساختِ سری جدید «ستایش» را هم بدهد.  زرین‌کوب در کنارِ «ستایش»، سریال‌های پربیننده دیگری برای تلویزیون تهیه کرده است. «مرگ تدریجی یک رویا»، «ماه و پلنگ»، «بوم و بانو» و «یاور» در کارنامه او دیده می‌شوند. «ستایش» در سه فصل به کارگردانی سعید سلطانی و نویسندگی سعید مطلبی، ساخته شده است. فصل اول این سریال در سال 1389 و فصل دوم در سال 1393 و فصل سوم نیز در سال 1398 از شبکه سه پخش شد. آرمان زرین‌کوب تهیه‌کننده سریال «ستایش» در پاسخ به این سؤال که آیا قرار است با وجودِ استقبال مردم بعد از چندین بار پخشِ سریال، فصل دیگری از این مجموعه تلویزیونی ساخته شود، به خبرنگار تسنیم گفت: در رابطه با ساخت فصل جدید «ستایش» هیچ خبری ندارم. به هر حال فکر می‌کنم فصل سوم پایان این سریال باشد و اگر قرار به ادامه «ستایش» باشد، در صورت سفارش مدیران تلویزیون، این اتفاق خواهد افتاد. وی خاطرنشان کرد: استقبال و توجه مخاطبان بعد از این همه بازپخش نسبت به سریال‌های جدید، این نکته را یادآوری می‌کند که چرا ما نباید بعد از 13 سال، مثلِ «ستایش» ده‌ها سریال، تولید نکرده باشیم؟ ما در «ستایش» کار خاصی نکردیم، فقط تلاش کردیم قصه را درست بنویسیم، درست روایت کنیم و بازیگران و عوامل هم کارهایشان را درست انجام دهند. این فرآیند درست پیش رفت که مردم با آن ارتباط برقرار کردند و سریال صاحب تماشاگر شد. تهیه‌کننده سریال رمضانی «یاور» درباره درخواست‌های مردم در کوچه و خیابان برای ساختِ فصل جدید «ستایش» گفت: در رابطه با ادامه‌اش خود تلویزیون باید تصمیم‌گیری کند. اما روزی نیست که ما در کوچه و خیابان با این درخواستِ مردم روبرو نشویم که چرا ادامه «ستایش» ساخته نمی‌شود؟ ما هم پاسخ می‌دهیم که دستِ ما نیست و تلویزیون باید تصمیم بگیرد؛ شاید با مدیران تازه نفس و جدید این اتفاق بیفتد و سفارش فصل جدید بدهند.
برخی از مخاطبان به ما می‌گفتند ما با «ستایش» زندگی کردیم!
او در پاسخ به این سؤال که منظورتان از سریال‌هایی مثلِ «ستایش» چیست که باید در طولِ این 13 سال که از ساختِ این مجموعه گذشته، ساخته می‌شد، توضیح داد: سریال‌هایی که مردم خودشان را در آن کارها و شخصیت‌های داستانی‌اش ببینند. کارهایی که برای مردم ملموس و خاطرانگیز باشند. بارها درباره «ستایش» گفتم که در این کار مردم با خانواده‌های داستان ارتباط می‌گرفتند چون قصه برایشان واقعی بود. در دور و اطراف‌شان پدرها و مادرها و دختران و پسرانی می‌دیدند که به اهالیِ مجموعه «ستایش» شبیه بودند. به همین خاطر است که برخی از مخاطبان به ما می‌گفتند ما با «ستایش» زندگی کردیم!
چه عاملی باعث شده مردم بارها بیننده «ستایش» باشند؟
زرین‌کوب درباره این نکته که چه عاملی باعث شده مردم بارها بیننده «ستایش» باشند، گفت: مردم تکرارِ چند باره سریال‌هایی را می‌بینند که با فرهنگ و سبکِ زندگی‌شان سازگار و نزدیک باشد. در «ستایش» اتفاقِ غیرواقعی و عجیب و غریب نمی‌بینیم. مردم کاراکترهایش را باور کرده‌اند و برایشان جذابیت دارد. از طرفی هنرمندان و عوامل همه تلاش خود را کردند شخصیت‌ها باورپذیر درآید. چون از ابتدا بازیگران متناسب با کاراکترها درست انتخاب شدند که این همذات‌پنداری اتفاق افتاد. وی با اشاره به حضورِ نویسنده متبحر در جریان ساخت «ستایش»، تأکید کرد: باید برای ساختِ یک سریال، نویسنده کاربلد اهمیت بسزایی دارد. ما در «ستایش» نویسنده متبحری داریم که نبض تماشاچی در دستش است. می‌داند مخاطب چه می‌خواهد و واردِ یک قصه ایرانی کاملاً گرم و خانوادگی می‌شود. به همین خاطر است که هر سن و سالی را درگیر ماجرا می‌کند و می‌توان این قصه را قسمت‌ها ادامه داد. تهیه‌کننده «ماه و پلنگ» با بیان اینکه ما در ساختِ سریال‌های خوب و جذاب، کم‌کاری کردیم، افزود: در ساخت قصه‌هایی مثلِ «ستایش» و خلقِ این‌گونه آثار کم‌کاری کردیم و به جایِ آن سراغ کاراکترها و اتفاقاتی رفتیم که با مردم و مخاطب فاصله دارد. یا آن‌قدر اغراق شده یا موضوعاتی‌‌اند که جذاب به آنها پرداخت نشده است. از طرفی دیگر بازیگرانِ خوبی انتخاب نشده و قصه‌هایی سریال‌ می‌شوند که برای مخاطب جذابیت ندارد که قسمت به قسمت آن را پیگیری کند. وی با اشاره به اینکه مردم واقعاً با لحظه به لحظه سریال همراه شده بودند حتی من شنیدم که منتظرِ ازدواج حشمت فردوس و حتی رسیدنِ محمد به پدربزرگش بودند، توضیح داد: امروز کمتر ما می‌شنویم که مردم قسمت به قسمت سریال‌های تلویزیون را دنبال کنند مثلاً سرانجامِ کاراکتری آن‌قدر برایشان اهمیت داشته باشد که مثلاً برایشان ازدواج «حشمت فردوس» یا رسیدنِ نوه‌ها به پدربزرگ‌شان در سریال «ستایش» دغدغه باشد. به نظرمن «ستایش» می‌تواند ادامه پیدا کند و صدها قسمت دیگر از این سریال ساخته شود.